Leczenie impotencji

Leczenie impotencji jest uzależnione od wielu czynników. Po pierwsze należy zastosować podział na impotencję u mężczyzn i impotencję u kobiet. Po drugie należy rozróżnić przyczyny powstawania impotencji. Dzielimy je na dwie grupy: fizjologiczne i psychiczne. Leczenie zatem tego schorzenia zależy od tego z jakiego rodzaju czynnikami wywołującymi impotencję mamy do czynienia.

Skupmy się zatem w pierwszej kolejności na impotencji kobiet. Po pierwsze jest ona czym innym w sensie fizjologicznym niż impotencja mężczyzn, przede wszystkim ze względu na różnice anatomiczne. Jednakże w jednym i drugim przypadku jest ona brakiem satysfakcjonującego życia seksualnego. Kobiecą impotencją są wszelkiego rodzaju zaburzenia natury seksualnej. Jest to między innymi obniżenie libida, brak zainteresowania seksem, odczuwanie bólu w trakcie stosunku, suchość pochwy, brak orgazmu. Przyczyny tych zaburzeń mogą być różnorakie. Oczywiście żeby leczyć impotencję należy znaleźć jej przyczynę, od tego zależy powodzenie terapii. Jeżeli są to czynniki fizjologiczne, czyli na przykład różnego rodzaju choroby, przyjmowanie leków czy też zaburzenia hormonalne problem jest łatwiejszy do rozwiązania. Trudniej z czynnikami, które mają podłoże w naszej psychice. U podstaw kobiecej impotencji należy uwzględnić złe doświadczenia seksualne, molestowanie, zbyt wczesna inicjacja. Poza tym trudności wszelkiego rodzaju w związku z partnerem, brak porozumienia, wygaśnięcie uczuć. Kobieta znacznie częściej przenosi do sypialni problemy życia codziennego.

Trudno również leczyć impotencję mężczyzn wywołaną właśnie czynnikami psychogennymi. Dzieje się tak dlatego, że mężczyźni z tego typu problemami nie zgłaszają się nigdzie po pomoc i absolutnie nie rozmawiają z nikim na temat swoich obaw natury seksualnej. Często u podstaw impotencji mężczyzn leży brak pewności siebie, obawa przed kompromitacją, zbyt wysokie wymagania wobec siebie. Jedno jest natomiast pewne. Leczyć impotencję należy wielopoziomowo. Nie ma jednej magicznej pigułki, która wyleczy każdy rodzaj impotencji i która sprawi, że to schorzenie zniknie bezpowrotnie. Oczywiście impotencja jest leczona farmakologicznie, ale bardzo często potrzebna jest terapia psychologiczna, szczególnie w tych przypadkach kiedy przyczyną jej powstania są nasze lęki i obawy. Dlatego też wiadomo, że takie leczenie wymaga konsultacji z lekarzem. Nie jest łatwo prosić o pomoc lekarza w tak delikatnej materii jaką jest sfera życia seksualnego. Jest to szczególnie ciężkie dla mężczyzn, ale bez tego często nie ma szans na wyleczenie impotencji.

One thought on “Leczenie impotencji”

  1. Czy gdzieś można dostać coś oprócz tabletek i się leczyć inaczej? Tabletki mi nie pomagają, bylem u lekarza, podobno są jakieś operacyjne metody leczenia impotencji? Gdzie je wykonują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *