Rzeżączka (tryper, wiewiór)

Rzeżączka to najstarsza i najczęstsza choroba weneryczna, która niestety staje się z każdym rokiem również chorobą coraz częściej spotykaną. Dotyka cewki moczowej, genitaliów, odbytu, oczu, ust i gardła, powodując zapalenie miednicy, ciąży pozamacicznej, zaburzeń menstruacji, zapalenia w obrębie oczu, zapalenia stawów oraz różnego rodzaju innych zapaleń i infekcji.

Rzeżączka jest wyjątkowo paskudną przypadłością, jeśli jesteś kobietą w ciąży. Haczyk tkwi w tym, że u 8 na 10 zakażonych kobiet zakażenie przebiega bezobjawowo, przynajmniej na początku. Mężczyźni również nie wychodzą bez szwanku z faktu bycia zakażonym, ponieważ rzeżączka wywołuje zapalenie prostaty, niepłodność, zapalenie jąder, bliznowacenie cewki moczowej i wiele innych. U 1 na 10 zakażonych mężczyzn nie pojawią się żadne symptomy zakażenia, ale pomimo to może przekazać chorobę partnerce.

Ewentualne objawy wystąpią po kilku dniach i będą do nich należeć: ropny wyciek z penisa, cewki moczowej i pochwy o zielonkawym lub żółtawym zabarwieniu, ból podczas oddawania moczu i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Jeśli nie podejmie się leczenia, objawy mogą się nasilić, a dolegliwości znacznie pogorszyć.
Na szczęście leczenie rzeżączki jest łatwe: wystarczy odpowiednia dawka antybiotyku oraz przestrzeganie zaleconego okresu abstynencji od seksu przez oboje partnerów. Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest używanie prezerwatywy.

One thought on “Rzeżączka (tryper, wiewiór)”

  1. Czy przebyta w młodości rzerzączkajest powodem impotencji po 50 roku życia i brakiem wzwodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *