Chlamydia

Zakażenie chlamydią często towarzyszy rzeżączce, dlatego też można leczyć obie te infekcje równocześnie. Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób wenerycznych, zakażenie chlamydią może przebiegać bezobjawowo zarówno u mężczyzn, jak również u kobiet, więc leczeniu należy poddać oboje partnerów. Jeśli miałeś kontakty seksualne z wieloma osobami, powinieneś zlokalizować i poinformować o chorobie swoje poprzednie partnerki lub partnerów, podobnie zresztą jak w przypadku innych chorób wenerycznych.

W przypadku kobiet symptomy zakładają ropną wydzielinę z pochwy z krwią lub bez, bolesne okresy i ból przy oddawaniu moczy, zapalenie i ból podczas seksu. Nieleczona, chlamydia może powodować bezpłodność, o czym niestety dowiaduje się wiele kobiet, u których zakażenie występuje bezobjawowo. W przypadku mężczyzn symptomami zakażenia jest wyciek z penisa, ból przy oddawaniu moczu, opuchlizna jąder oraz świąd. W przypadku osób obojga płci, które uprawiają seks analny, świąt odbytu może świadczyć o zakażeniu chlamydią lub rzeżączką.

Chlamydią można zarazić się typową drogą (seks z penetracją, wymiana płynów ustrojowych), ale może ona również przenosić się poprzez kontakt skórny. Na szczęście, wyleczenie jest łatwe (kuracja antybiotykowa), a zapobieganie zakłada jak zwykle używanie prezerwatyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *