HPV – wirus brodawczaka ludzkiego

Szacuje się, że jedna kobieta na cztery jest nosicielką wirusa HPV, a 3 na 4 seksualnie aktywnych osób zarazi się nim w ciągu swojego życia. Wirus ten nie jest zbyt znany, ponieważ infekcja często przebiega bezobjawowo, a w testach jest trudno wykrywalny. Wirus ten powoduje narośle na narządach rozrodczych lub też zmiany nowotworowe w komórkach szyjki macicy, czy rzadziej odbytu, sromu lub penisa mężczyzny.

Najbardziej skomplikowaną rzeczą w związku z wirusem HPV jest to, że czas od zakażenia do powstania narośli jest całkowicie niemożliwy do oszacowana, dlatego też nigdy możesz nie dowiedzieć się, od kogo się zaraziłeś. Ponadto, możesz nie wiedzieć też komu go przekazałeś, ponieważ wirus prócz faz aktywnych posiada również nieaktywne, w zależności od twojego systemu immunologicznego.
Prezerwatywy niekoniecznie chronią przed zakażeniem HPV, ponieważ wirus może umiejscowić się na twojej mosznie lub na krawędzi sromu partnerki, co oznacza również, że nie musicie uprawiać seksu z penetracją, by go przenosić.

Jeśli pojawią się narośle, należy je leczyć, ponieważ wyglądają okropnie i chociaż mogą same zniknąć, to nigdy nie można być tego pewnym. Ponadto leczenie zmniejszy możliwość zakażenia partnera. Zmiany są widzialne gołym okiem – ilustracja – i umiejscawiają się głównie na penisie, mosznie lub sromie. Jednak w związku z tym, że mogą przypominać zmiany typowe dla innych chorób, należy zasięgnąć porady lekarza, by uzyskać ostateczną diagnozę. Zła wiadomość jest taka, że jeśli należysz do miłośników seksu oralnego, zmiany mogą pojawić się również wokół ust czy w gardle, po czym – jak sądzę – ludzie mogą zgadywać, co ci się właściwie stało. Na szczęście pozbycie się tych narośli nie jest trudne.

Ponieważ trudno jest określić, kto nie jest zakażony HPV, możesz się zastanawiać co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Na pewno należy unikać osób z naroślami na genitaliach. Po drugie, pewien stopień ochrony daje prezerwatywa. Po trzecie należy powiedzieć bezwzględnie partnerowi lub partnerce, jeśli kiedykolwiek cierpiało się na narośle w okolicach intymnych. Na pewno nie będzie to łatwe, ale za to jest uczciwe – partner lub partnerka może wtedy podjąć decyzję, czy na pewno chce uprawiać z tobą seks.
Bardziej złośliwe odmiany wirusa HPV wywołują zmiany komórkowe w szyjce macicy. Na szczęście zmiany te przebiegają powoli, więc coroczne badania cytologiczne eliminują ryzyko niewiedzy na temat posiadanego ewentualnego raka szyjki macicy. Dobra wiadomość jest taka, że znaczna ilość komórek ze zmianami wróci samoistnie do normy lub obumrze zanim staną się poważnym problemem. Ponadto wczesne leczenie jest bardzo skuteczne, więc choroba nie stanowi aż tak poważnego zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *