Opryszczka

1 na 10 osób mieszkających w Wielkiej Brytanii jest nosicielem wirusa opryszczki, ale u większości infekcja przebiega bezobjawowo. U niektórych osób pierwszą oznaką infekcji jest lekkie pieczenie lub swędzenie skóry w miejscu, gdzie dostał się wirus. Następnie, zwykle po 2 do 20 dniach pojawiają się pęcherze, które następnie wypełniają się płynem. Następnie wysychają i goją się w ciągu 3 tygodni. Od tego momentu, w zależności od naturalnej odporności, wirus może dawać o sobie znać co jakiś czas. Może mu towarzyszyć gorączka, opuchnięcie węzłów chłonnych i ogólny ból w strefie zakażenia. Nawet jeśli wirus nie będzie się manifestował i – zazwyczaj – w ciągu najdalej kilku lat wygaśnie, chociaż pozostaniesz nosicielem do końca życia.

Wirus opryszczki zwykle przenosi się poprzez kontakt miejsca pokrytego pęcherzami z żołędzią, wnętrzem jamy ustnej, cewką moczową, ustami, pochwą lub odbytem. Może wydawać ci się, że w takim razie należy unikać po prostu osób z pęcherzami w widocznych miejscach, ale niestety to nie wszystko. Po pierwsze, zmiany opryszczkowe nie zawsze są widoczne: mogą wystąpić np. na szyjce macicy, udach, pomiędzy pośladkami itd. Po drugie, osoba zakażona często przenosi wirusa, chociaż sama nie posiada pęcherzy. Ponadto nosiciel może nie wiedzieć, że jest zakażony.

Teoretycznie wyróżnia się dwie odmiany opryszczki: wargową i genitalną, choć to rozróżnienie niewiele zmienia. Nie ma co liczyć na przykład na to, że całując osobę z opryszczką wargową nie zarazimy się opryszczką narządów płciowych. Można zrobić badanie na obecność wirusa opryszczki we krwi i jeśli test wyjdzie pozytywnie, można rozpocząć leczenie np. Zoviraxem, który przyspieszy leczenie, a także zmniejszy prawdopodobieństwo późniejszych zachorowań i złagodzi przebieg choroby. Jako osoba odpowiedzialna nie powinieneś uprawiać również seksu, gdy chorujesz, również z prezerwatywą, ponieważ nie oferuje ona wystarczającej ochrony przed możliwością przenoszenia się wirusa.

Kluczowym czynnikiem, określającym częstotliwość manifestacji wirusa oraz ich przebieg jest stres. Dlatego też należy starać się wyeliminować go ze swojego życia, a także pamiętać o zdrowej diecie z dużą ilością suplementów (witamin i minerałów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *