Cukrzyca a impotencja

Cukrzyca sama w sobie jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną i dającą wiele różnego rodzaju problemów ze zdrowiem. Przede wszystkim jest to choroba ciężka, która odbija się na różnych aspektach życia człowieka. Nie omija niestety również życia seksualnego.

Szacuje się, że nawet siedemdziesiąt procent pacjentów chorych na cukrzycę uskarża się na różnego rodzaju problemy natury seksualnej. Wszystko zależy oczywiście od stopnia zaawansowania choroby, od tego również czy leczenie cukrzycy jest dobrze dobrane. Wiadomo, że impotencja występująca u mężczyzn cukrzyków jest niestety naturalnym jej powikłaniem. Choroba ta bowiem doprowadza do niedrożności naczyń krwionośnych co w oczywisty sposób prowadzi do zaburzeń związanych ze wzwodem. Na szczęście współczesna medycyna może pomóc takim mężczyznom, choć nie jest jeszcze na tyle zaawansowana by wyleczyć całkowicie cukrzycę. Mężczyźni bardzo rzadko zgłaszają się do lekarza i omawiają tego typu problemów. O zaburzeniach związanych z życiem seksualnym diabetyków wiemy więcej dzięki anonimowym ankietom. Niestety nie jest to bardzo pocieszające bo widać, że skala problemu jest duża, a pacjenci otwarcie o tym nie mówią. Należy tu uwzględnić dość skomplikowaną sytuację pacjentów chorych na cukrzycę. Ta choroba powoduje bardzo wiele powikłań wielonarządowych, do tego odbija się również na życiu seksualnym. Nie łatwo takim pacjentom wyjść z tego problemu, bardzo często bowiem traktują impotencję jako nieodwracalne powikłanie związane z ich chorobą. Duże wyzwanie zatem przed lekarzami, którzy powinni uświadamiać swoim pacjentom cukrzykom, że mimo przejściowych problemów ze wzwodem mogą oni liczyć na satysfakcjonujące życie seksualne. Przede wszystkim należy dobrze opracować plan leczenia cukrzycy bo to przecież ona jest powodem problemów z impotencją. Trzeba zatem tak zoptymalizować leczenie by spowolnić chorobę. Wiadomo na pewno, że jej całkowite wyleczenie jest niemożliwe.

Opóźnienie skutków choroby może utrzymać mężczyznę w długim i satysfakcjonującym życiu seksualnym. Mężczyzna chory na cukrzycę powinien również dbać o swoje zdrowie fizyczne. Nie powinien palić bo palenie dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienie impotencji. Poza tym sama cukrzyca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia impotencji u mężczyzny aż trzykrotnie w stosunku do mężczyzn, którzy na cukrzycę nie chorują. Zatem ważne jest, żeby dodatkowo tego prawdopodobieństwa nie zwiększać, dbać o kondycję, zdrową dietę i przede wszystkim należy o tego typu zaburzeniach mówić lekarzowi, może on nam pomóc dzięki współczesnej medycynie w polepszeniu jakości naszego życia seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *