Przyczyny impotencji

Impotencja jest rodzajem schorzenia, które może zostać spowodowane różnymi czynnikami, często zupełnie ze sobą nie powiązanymi. Omawiając ten problem należy dokonać podziału na dwie grupy przyczyn impotencji. Przede wszystkim jest to podział na przyczyny natury psychologicznej i somatycznej, inaczej fizjologicznej.

Pierwsza grupa czyli czynniki psychologiczne odgrywają tutaj bardzo dużą rolę. Do tego rodzaju czynników należy zaliczyć długotrwały stres, stany depresyjne oraz lęk przed niepowodzeniem w sferze seksualnej. Należy tutaj koniecznie wspomnieć o tym, że dla mężczyzn seks jest ogromnie ważny, nawet nie tyle z punktu widzenia przyjemności, które z niego płyną, ale przede wszystkim z powodu samooceny, która się na tej podstawie kształtuje. Mężczyzna, który nie może czerpać radości z seksu i który tym samym nie może zaspokoić partnerki w łóżku czuje się niemęski, niewartościowy. W takiej sytuacji automatycznie spada jego samoocena. Jest to bardzo poważne gdyż w takim stanie frustracji bardzo ciężko zwrócić się po fachową pomoc. Najczęściej mężczyźni, których ten problem dotyka unikają lekarza i z nikim nie dzielą się swoim problemem, co oczywiście powoduje jeszcze gorsze problemy. Nieleczona impotencja może prowadzić do trwałych problemów z erekcją. Stany depresyjne w sposób oczywisty prowadzą do impotencji. Osoba, która cierpi na depresję traci zainteresowanie sferą seksualną.

Drugą grupę czynników wywołujących impotencję stanowią czynniki fizjologiczne. Należy tu wspomnieć o schorzeniach neurologicznych, chorobach serca, cukrzycy. Poza tym do impotencji mogą również doprowadzić zaburzenia hormonalne czy też przyjmowanie sterydów. W takich przypadkach jednak znacznie łatwiej znaleźć przyczynę impotencji i ją po prostu wyleczyć. Należy tu również wspomnieć o takich czynnikach jak palenie papierosów czy też nadużywanie alkoholu. Te używki w prosty sposób prowadzą do impotencji u mężczyzn. Jednakże nie stanowi to wystarczającego ostrzeżenia dla mężczyzn. Spożycie alkoholu w Polsce wzrasta, a zakazy palenia w miejscach publicznych nie powodują, że nałogowi palacze rezygnują z przysłowiowego dymka. Poza tym przyjmowanie niektórych leków również może spowodować impotencję.

Jak widać problem jest bardzo złożony. Poza tym materia jest również bardzo delikatna. Mężczyźni nie mówią otwarcie o tego typu problemach. W związku z tym leczenie impotencji jest również bardzo ciężkie. Należałoby zwiększyć świadomość mężczyzn. Dać im do zrozumienia, że przyczyny impotencji nie tkwią w umiejętnościach łóżkowych czy też poziomie testosteronu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *