Poprzez określenie impotencja w zasadzie rozumiemy brak wzwodu. Jest to oczywiście prawda, ale tylko częściowa. Dla bardzo wielu osób jest to zaburzenie proste bo jednoznaczne. Wiadomo czym jest, jakie są objawy i czym grozi. Jednakże impotencja jest zaburzeniem wbrew pozorom bardzo skomplikowanym. Przede wszystkim dlatego, że może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Z powodu różnic w budowie ciała u obu tych płci inaczej się objawia, inne są również jej przyczyny. Wiadomo jednak na pewno, że w obu przypadkach może mieć ona podłoże psychiczne.
Omówmy najpierw impotencję u mężczyzn. Czynnikami psychogennymi, które mogą się przyczynić do jej powstania należy uwzględnić przede wszystkim zbyt niska samoocena, brak poczucia wartości. Tacy mężczyźni zawsze uważają siebie za gorszych, trudno im zatem bez obawy przed kompromitacją prowadzić pozbawione stresu życie seksualne. Wiadomo bowiem, że stres może w znaczącym stopniu, oczywiście negatywnym, odbijać się na różnych sferach naszego funkcjonowania, także na zdrowiu. Poza tym należy w tych czynnikach również uwzględnić zbyt wysokie wymagania wobec siebie, zbyt stereotypowe traktowanie seksu. Mężczyznom się wydaje, że ich członek jest zbyt krótki, że nie godzinne baraszkowanie w sypialni jest poza ich zasięgiem. Tego typu lęki powodują powiększenie frustracji i o impotencję wywołaną lękiem nie trudno.
Inne czynniki psychogenne występują u kobiet. Przede wszystkim należy tu uwzględnić brak świadomości własnego ciała, zaliczyć tu trzeba także lęki wywołane własną atrakcyjnością fizyczną. Poza tym wiele kobiet ma bardzo bolesne doświadczenia seksualne związane na przykład z molestowaniem albo zbyt wczesną inicjacją. Należy tu również poruszyć sposób wychowania, który ma również swój udział w problemach natury seksualnej kobiet. Wielu rodziców w ogóle nie rozmawia ze swoimi dojrzewającymi dziećmi o seksie. Wszelkie obrazy z tym związane traktują jako coś niewłaściwego i niepożądanego. Takie wychowanie nie pomaga kobiecie zrozumieć, że seks nie jest przykrym obowiązkiem kobiety wobec mężczyzny, a źródłem przyjemności. Wiele kobiet w związku z tym nie potrafi realizować swoich fantazji erotycznych w sypialni. Spycha je do sfery marzeń.
Impotencja u kobiet jak i mężczyzn, a szczególnie jej psychologiczna strona są trudne do leczenia bo wymagają terapii. Poza tym należy dogłębnie zbadać podłoże problemu i spróbować uporać się z lękami. Tylko w ten sposób możemy spróbować powalczyć o jakość życia seksualnego, które przecież nie pozostaje bez znaczenia dla jakości naszych związków. Nieudane życie seksualne może zniszczyć każdą, nawet największą miłość.