Płodność

Około 20% par, które próbują zajść w ciążę dowiadują się, że cierpią na niepłodność. Jeśli próbowaliście zajść w ciążę przez ponad rok i nie stosowaliście przy tym żadnego zabezpieczenia, jedno z was może cierpieć na niepłodność. Zwykle większości par udaje się zajść w ciążę w ciągu 12 miesięcy uprawiania seksu bez zabezpieczenia. Dane za ostatnie 20 lat dowodzą, że niepłodność dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn (50% przypadków dla obojga).

Istotną rzeczą jest, by podczas badań w celu wykluczenia lub potwierdzenia niepłodności zarówno mężczyzna jak i kobieta byli brani pod uwagę. Im dłużej para pozostaje niepłodna, tym trudniej o wyleczenie. Wiele osób zaczyna się martwić już po kilku nieudanych próbach poczęcia, zupełnie niepotrzebnie; jak stwierdziłem wcześniej badanie w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia niepłodności powinno się rozpocząć najwcześniej po 12 miesiącach od rozpoczęcia starań o dziecko nie zakończonych sukcesem.

Często problem bezpłodności wiąże się z problemami po stronie partnerki, podczas gdy w 50% przypadków problem leży po stronie partnera. W drugim przypadku głównym obszarem zainteresowań jest objętość lub jakość nasienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *