Co określa mężczyznę jako geja lub biseksualistę?

Czy to sposób jego myślenia? Jeśli przykładowo fantazjujesz na temat mężczyzn podczas masturbacji, albo dostajesz erekcji pod publicznym prysznicem – czy to oznacza, że jesteś gejem? Oto email od jednego z użytkowników strony:

Może moje pytanie zabrzmi głupio, ale nie wiem kogo pytać. Mam 19 lat i ciągle nie mam kontroli nad własnymi erekcjami. Czuję się jak dzieciak na początku okresu dojrzewania. Jestem przerażony faktem, że mam wziąć prysznic z innymi facetami, bo choć nie jestem gejem i nie podniecają mnie inni nadzy faceci i ich penisy, to przebywanie nago wśród innych nagich ludzi mnie podnieca. Nawet nie myślę o seksie, a to się dzieje. Próbowałem już wszystkiego: myślenia o innych rzeczach, skupiania się na czym, ale nic nie działa. Czy to normalne, czy może to znaczy, że faktycznie jestem gejem?

Moja odpowiedź:
Rozumiem doskonale, jakie to dla ciebie krępujące! Bez względu na to, czy mężczyzna jest gejem, czy nie, erekcja w pomieszczeniu pełnym nagich mężczyzn to niekoniecznie coś, czego chce. (Dobrą stroną jest to, że na pewno jesteś męski i zdrowy pod względem seksualnym… nawet jeśli to mało wygodne, to coś, z czego możesz być dumny… określa twoją męskość.) Mężczyźni tracą zdolność spontanicznych erekcji po 20-tym lub 30-tym roku życia, gdy potrzebują już stymulacji fizycznej, aby osiągnąć erekcję.

Czy jesteś gejem? Zastanówmy się. Poznałem wielu mężczyzn: gejów, biseksualnych i heteroseksualnych w moim życiu. Jedyną pewną rzeczą jest to, że często trudno jest przeprowadzić jasne rozróżnienie pomiędzy tymi trzema orientacjami. Na pewno słyszałeś, że wielu żonatych lub heteroseksualnych na pierwszy rzut oka mężczyzn przyznaje się do doświadczeń z mężczyznami na jakimś etapie dorosłego życia. Wynika to z wielu powodów: ciekawości, braku partnera seksualnego, z chęci zrobienia czegoś „zakazanego”, poczucie podziwu przełożone na pociąg seksualny. Na pewno można wymyśleć wiele innych powodów. Czy to oznacza, że ci mężczyźni są gejami? Nie sądzę, dlatego że mężczyźni, którzy postrzegają siebie jako gejów, zwykle podkreślają, że kobiety nie pociągają ich seksualnie, nawet jeśli posiadają bliskie przyjaciółki.

Moim zdaniem między dwojgiem dorosłych ludzi różnej lub obojga płci możliwe jest wszystko, co ma miejsce za obopólną zgodą, oparte jest na szacunku i równości, a także zabawie. Oczywiście należy również pamiętać o tym, by nie dopuścić do zranienia drugiej osoby. Jeśli faktycznie czujesz pociąg do mężczyzn, może to oznaczać, że jesteś gejem, ale nie musi. Pamiętaj o tym, że podziwianie wyglądu męskich ciał, bez względu na to, czy czujesz do nich pociąg, czy nie – jest całkiem normalne! Faktem jest, że męskie ciało i penis są piękne. Męskie ciało jest bardzo seksowne, a dowodem na to jest penis zwisający przed oczyma każdego mężczyzny przez cały czas. W ten sposób, z tak ogromną ilością stymulacji, a także z całą seksownością twojego 19-letniego ciała, nie odczytywałbym twoich erekcji pod kątem orientacji gejowskiej. Raczej podawałbym jako ich przyczynę frustrację seksualną i duży temperament.

Po trzecie, jak poznać, czy jesteś gejem? Klasyczna teoria głosi, że jeśli w trakcie masturbacji fantazjujesz na temat penisów, a nie samych mężczyzn, to prawdopodobnie jesteś. (Tak na marginesie – masturbujesz się? Pewnie tak, ale jeśli nie, to masturbacja mogłaby poza przyjemnością umożliwić ci zmniejszenie tendencji do osiągania erekcji pod prysznicem.) Ale nawet to nie jest idealnym wyznacznikiem: wielu heteroseksualnych mężczyzn fantazjuje o seksie z innymi mężczyznami i nigdy nie wciela tych fantazji w życie. Te emocje przekładają się na seksualność, ponieważ u mężczyzn jest to mocno powiązane. Moje zdanie jest takie: jeśli fantazjujesz na temat jednej z płci i czujesz, że to jest to, wówczas na podstawie tych fantazji możesz określić z dużym prawdopodobieństwem swoją orientację. Zastanowienie się nad tym może pomóc ci się określić. Eufemicznie określone „poczucie, że to jest to” jest bardzo ważne. Mężczyźni, którzy nie chcą być gejami – co jak sądzę odnosi się do większości gejów zanim pogodzą się ze swoją orientacją, zaakceptują to i nauczą się odczuwać w związku z tym szczęście i spełnienie – często oszukują sami siebie przez wiele lat, wmawiając sobie, że czują silny pociąg do kobiet i czują, że „to jest to”, choć w pewien sposób wiedzą, że to nieprawda. Ponadto, twoja seksualność na pewno jeszcze się zmieni z wiekiem i z doświadczeniem.

Czy moja odpowiedź pomogła? Nie wiem. Ogólnie rzecz biorąc sądzę, że jeśli mężczyzna głęboko zastanawia się nad pytaniem czy jest gejem czy nie, proces dochodzenia do ostatecznej decyzji i godzenia się z nią jest długi i powolny. Mężczyzna musi zebrać jak najwięcej informacji, powiązać fakty, eksperymentować seksualnie, aby poznać swoje uczucia. Ten proces zresztą odnosi się do wszystkich, bez względu na ich orientację.

Wspomniałem wyżej, że klasyczna teoria na temat orientacji homoseksualnej zawsze była powiązana ze światem fantazji. Warto przyjrzeć się bliżej temu oświadczeniu. Oto kilka pytań i odpowiedzi ze strony Jackin’World:

Mam 17 lat i w zeszłym roku przeżyłem mój pierwszy raz z dziewczyną, ale gdy się masturbuję nie mogę przestać myśleć o mężczyznach! Dlaczego?
Trzymanie w ręku swojego penisa to bardzo pociągająca sprawa. Jesteś podniecony, przygotowujesz się do wytrysku i naturalnie kierują tobą silne potrzeby seksualne. W tym punkcie wielu młodych mężczyzn odkrywa, że pomysł myślenia o kobietach nie pasuje. Myślą o męskiej seksualności i o penisie, ponieważ to bardziej podnieca. Wszystko to jest elementem rozwoju naszej tożsamości seksualnej.

Mam 14 lat i podczas masturbacji myślę o facetach. Czy to oznacza, że jestem gejem?
Nie, raczej oznacza ciekawość penisa. W przypadku dojrzewających chłopców, myśli o penisach oraz o tym, co mogą robić, wydaje się bardzo pociągająca. Gdy będziesz poznawał swoje ciało naturalnie będziesz o nim wiele myślał. Fakt, że myślisz o penisie podczas masturbacji nie ma nic wspólnego z twoją orientacją seksualną, a twój wiek jest zbyt wczesny, by móc to w ogóle ocenić.

Podczas masturbacji myślę o innych facetach, ale powiedziałeś, że to nie oznacza bycia gejem. Ale co jeśli się masturbuje kogoś, albo jeśli robi się z kimś zawody w strzelaniu? To chyba oznacza, że się jest gejem? I co to w ogóle zmienia, jeśli jest się gejem?

Jest różnica pomiędzy byciem gejem a zachowaniem gejowskim. Mężczyźni mogą czerpać przyjemność seksualną z kontaktów zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Tak, zabawy penisem to zachowanie gejowskie, ale nie oznacza, że jest się gejem! Możesz spytać, po co właściwie mężczyzna chciałby to robić, jeśli nie byłby gejem. Na przykład dlatego, że go to podnieca, albo wtedy, gdy nie ma stałej partnerki seksualnej.

Zwykle używamy słowa „gej” na określenie seksualnych preferencji chłopca lub mężczyzny. Nie wykształcają się one ostatecznie do około 21 roku życia, przy czym niektórzy chłopcy odkrywają swoją homoseksualność znacznie wcześniej. Jeśli czujesz pociąg zarówno do mężczyzn, jak i kobiet, wówczas jesteś biseksualny.
I nie ma nic złego w byciu gejem.
Spójrzcie teraz na kilka zadziwiających faktów ze strony Jackin’World. Oto wyniki badań, w których wzięło udział ponad 2000 mężczyzn i chłopców:

 • 43% chłopców twierdzi, że nigdy nie masturbowało się przy innym mężczyźnie lub chłopcu;
 • 14% twierdzi, że masturbowało się z innym mężczyzną lub chłopcem, ale nie widzieli co się działo;
 • 43% twierdzi, że masturbowało się z innym mężczyzną lub chłopcem, który widział, co respondent robi.
 • I dalej:

 • 31% chłopców prawie zawsze fantazjuje na temat kobiet w trakcie masturbacji
 • 16% twierdzi, że zwykle fantazjuje na temat kobiet
 • 21% twierdzi, że myśli po równo na temat mężczyzn i kobiet
 • 16% zazwyczaj myśli podczas masturbacji wyłącznie o mężczyznach
 • Wygląda więc na to, że po fantazjach podczas masturbacji nie można określić orientacji seksualnej danej osoby.

  Koniec końców, wydaje się, że lepszym wyznacznikiem jest możliwość zakochania się w mężczyźnie, doświadczenia romantycznej więzi z mężczyzną, obsesyjnego myślenia na temat przedmiotu uczuć, a także seksualnego podniecenia i fantazji na temat ukochanego. Jednak okres dojrzewania ma to do siebie, że zdarzają się wtedy często zadurzenia w kolegach z klasy, starszych nauczycielach czy krewnych płci męskiej, chociaż określa się to niewinnym terminem „kultu bohatera”. To prawdopodobnie naturalny proces zdobywania wiedzy na temat tego, jak być mężczyzną poprzez identyfikowanie się z doświadczeniami innych mężczyzn.

  Ciekawe zagadnienie stanowi tutaj fakt, że wielu homoseksualnych mężczyzn twierdzi, że od bardzo wczesnego wieku wiedzieli, że są gejami. Często słyszy się, że mężczyźni twierdzą, że około 8 roku życia zdali sobie sprawę, że są inni. Jeden mężczyzna powiedział mi, że odkrył to w wieku 5 lat, gdy patrzył na penisa swojego starszego brata. Uważam, że te opinie potwierdzają, że homoseksualni mężczyźni muszą czuć się inni od reszty chłopców, że faktycznie istnieje jakaś fizjologiczna czy psychologiczna różnica. Ale czy to odnosi się wyłącznie do mężczyzn, którzy stwierdzili, że są „wyłącznie” gejami? Co w przypadku mężczyzn, którzy od czasu do czasu uprawiają seks z mężczyznami, ale określają się jako heteroseksualni?
  Posługując się liczbami, około 6% mężczyzn w badaniu z 1994 roku stwierdziło, że pociąga ich myśl o seksie z innym mężczyzną, przy czym zaledwie 2,8% określiło siebie jako homoseksualistów lub biseksualistów. Obecnie uważa się, że 1 na 20 mężczyzn jest w przeważającym stopniu gejem. Ale jeśli jesteś żonaty, masz dzieci, niełatwo się przyznać się do bycia gejem. Był taki znany przypadek w Anglii kilka lat temu, gdy członek brytyjskiego parlamentu z partii konserwatywnej został aresztowany podczas powrotu z Amsterdamu i znaleziono przy nim pornografię gejowską. A jednak rodzina, z którą mieszkał, wspierała go do końca: żona i córki wiedziały od wielu lat, że jest gejem i kochały go jako ojca i przyjaciela. Jednak tego typu akceptacja i wytrwanie przy drugim człowieku to bardzo rzadkie zjawiska. Gdy mężczyzna decyduje, że tak naprawdę jest gejem w późniejszym życiu, często ma wiele do stracenia jeśli podejmie życie jako gej.

  Prawda jest taka, że istnieje szerokie spektrum seksualności, które rozciąga się od całkowitego homoseksualizmu do całkowitego heteroseksualizmu. To, gdzie znajdziesz się nad tej skali, zależy od wielu czynników: od wychowania, doświadczenia i genetyki. (Jak sądzę wiele lesbijek i gejów czuje pociąg do własnej płci z powodu głęboko traumatycznych doświadczeń z rodzicem przeciwnej płci w okresie dzieciństwa. Nie mówię tutaj o seksualnym molestowaniu, choć spotkałem się z takimi historiami ze strony gejów i lesbijek. Raczej myślę o emocjonalnym molestowaniu, które naznacza dzieci równie mocno, co molestowanie seksualne.)

  Badania doktora Deana Hamera (na raczej małej grupie docelowej), których wyniki znalazły się w książce: „Seks. Przewodnik mężczyzny”, dowodzą, że może istnieć genetyczne obciążenie skłonnościami do homoseksualizmu. Mężczyźni o orientacji homoseksualnej mają zbyt wielu krewnych o tych samych skłonnościach, by można mówić o przypadku, zwłaszcza po stronie matki, a wnioski naukowca są takie, że mężczyźni dziedziczą skłonności homoseksualne poprzez chromosom X dziedziczony po matce. Należy odnosić się do takich teorii z rozwagą, ponieważ nawet bliźnięta jednojajowe płci męskiej wykazują zaledwie 50% szans na orientację homoseksualną, ponadto nie wolno pomijać istotnego wpływu czynników środowiskowych. Ale co to wszystko zmienia, w końcu jeśli jesteś gejem, to nim jesteś i tyle. Być może. Ale to nie takie proste, ponieważ jeśli jesteś gejem, wówczas masz inne cele, wyzwania czy priorytety życiowe niż osoba o orientacji heteroseksualnej. Pierwszym i największym wyzwaniem jest akceptacja samego siebie. Oto kilka słów mojego przyjaciela, doradcy, który ma doświadczenie w problematyce orientacji seksualnej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *