Testosteron

Testosteron to hormon owiany złą sławą – był obwiniany o wiele problemów na świecie, ponieważ wydaje się mieć związek z zachowaniami agresywnymi, ryzykownymi i przemocą. Oczywiście tego typu zachowanie w przypadku mężczyzn może być nacechowane agresją i zagrożenie, zwłaszcza dla kobiet i dzieci. Ale to przypomina mi obwinianie psa o to, że szczeka, bo zadaniem testosteronu jest właśnie uczynienie mężczyzn męskimi. Podkreślam wyraźnie – nie twierdzę, że mężczyźni powinni być agresywni i podejmować ryzyko, bo taka jest ich natura. Jesteśmy ludźmi i potrafimy się kontrolować, a także podejmować decyzje i dokonywać wyborów w naszym życiu. Ale nie ulega wątpliwości, że psychika mężczyzn i kobiet różni się od siebie, dotyczy to również dzieci. Wiem, powiecie teraz, że chłopcy nie mają testosteronu przed okresem dojrzewania – to prawda, ale znajdowali się pod jego wpływem w łonie matki. Tkanki w jądrach wydzielały testosteron, który odpowiada za rozwój ich penisów i jąder, a także czyni ich mózgi mózgami męskimi.
Testosteron to główny hormon produkowany przez jądra, wraz z 5-alfa-dihydrotestosteronem, androstenedionem i innymi. Androstenedion odpowiada za produkcję estrogenu, czy konkretniej – estradiolu, który odgrywa znaczną rolę w męskiej fizjologii (np. jest istotny dla mechanizmu wzrostu kości, czy raczej dla zaprzestania ich wzrostu w okresie dojrzewania), choć może mieć też negatywne funkcje – zobacz stronę poświęconą andropauzie.

Testosteron dostarcza do ciała wiążące go białko – SHBG. W ciele mężczyzny zaledwie 2% testosteronu jest wolna od tego białka i tylko ta część hormonu jest aktywna biologiczne. Wzrost poziomu SHBH i w konsekwencji obniżenie poziomu wolnego testosteronu wydaje się być znaczącym czynnikiem, wpływającym na to, dlaczego mężczyźni mający normalny poziom testosteronu wykazują objawy andropauzy po 40-tce. Jest to omówione szerzej na stronie poświęconej andropauzie, gdzie polecam również wiele dobrych książek, które dostarczą ci informacji na temat tego, jak medycyna konwencjonalna pomija problem męskiej andropauzy.

W tkankach męskiego ciała testosteron jest przetwarzany w estradiol i 5-alfa- dihydrotestosteron (DHT). Na poziomie komórkowym DHT jest odpowiedzialny za różnicowanie płci męskiej oraz rozwój płodu. Jeśli zmutowane genetycznie tkanki niemowlęcia płci męskiej mają problemy w przetwarzaniu testosteronu w DHT, wówczas może ono posiadać w różnym stopniu cechy żeńskie. Innym powodem, dla których genetycznie płód męski może nie rozwinąć się w pełni jest mechanizm, który powoduje, że komórki, na które oddziałują hormony, nie pracują wystarczająco wydajnie. Faktem jest, że wszystkie embriony będą posiadały cechy żeńskie, jeśli zabraknie męskiego hormonu. Istnieje kilka różnych stopni niewrażliwości na testosteron w męskim ciele od 1 do 7, gdzie stopień 7 oznacza całkowitą feminizację, znaną jako feminizacja jąder. Dziecko jest wówczas genetycznie płci męskiej, ale jest niewrażliwe na androgeny, więc zmienia płeć na żeńską i często wyrasta na bardzo atrakcyjną kobietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *