Rozwój jąder

Powszechny mit mówi, że jądra chłopca zstępują w okresie dojrzewania. Jest to błędne przekonanie, ponieważ jądra zaczynają zstępować do moszny w 28 tygodniu ciąży, a proces u 97% chłopców kończy się w 12 tygodniu po narodzinach. Jeśli jądra nie zstąpią, wówczas mogą pojawić się problemy z ich funkcjonowaniem (np. zaburzenia produkcji plemników), a jeśli pozostaną w podbrzuszu, wzrasta ryzyko raka jąder. Może to być powiązane z temperaturą jąder: w przypadku mężczyzn ich temperatura jest od 3 do 5 stopni Celsjusza niższa niż temperatura w podbrzuszu i o około 1,5 stopnia wyższa, niż temperatura skóry moszny. Nie ma pewności odnośnie tej teorii.

Produkcja plemników rozpoczyna się w okresie dojrzewania i zależy od wielu skomplikowanych procesów wzajemnych wpływów hormonalnych w ciele. Jednym z nich jest odpowiedni poziom testosteronu – zbyt wysoki ma negatywny wpływ na podwzgórze i blokuje mózg przed produkowaniem hormonów koniecznych do spermatogenezy, działając antykoncepcyjnie. Długotrwałe oddziaływanie związków podobnych do testosteronu faktycznie stanowi podstawę produktów testowanych jako męskie środki antykoncepcyjne. Jednym z efektów ubocznych terapii zastępczej testosteronem jest możliwość co najmniej czasowej niepłodności i skurczenie się jąder. Te zmiany są odwracalne gdy kuracja się zakończy, z wyjątkiem sytuacji, w których zalecono zażywanie suplementów w wysokich dawkach. W związku z tym, fanatycy treningu mięśniowego, którzy zażywają ogromne dawki testosteronu, mogą dowiedzieć się, że ich ciała utraciły nieodwracalnie możliwość odbudowania naturalnej równowagi hormonalnej. Na dole tabeli znajdują się linki do informacji na ten temat.

Jak duże są jądra dorosłego mężczyzny? Urządzeniem lekarskim, służącym do pomiaru jąder, jest orchidometr. Jądra dorosłego mężczyzny mierzą zwykle od 16 do 27 mililitrów objętości i około 3,8 cm długości. Samo urządzenie przypomina serię plastikowych owali, nanizanych na sznurek, które lekarz porównuje do rozmiaru jąder.
Najwyraźniej z pewnych powodów u 80% mężczyzn lewe jądro jest większe i leży niżej. Nie wiem, czy produkuje więcej plemników, niż prawe. Plemniki z jąder są mieszane i przechowywane w najądrzach, zanim zostaną wymieszane z płynami z pęcherzyków nasiennych i prostaty, a następnie wystrzelone w szeroki świat. Każdy wytrysk o średniej objętości od 2 do 6 mililitrów (możesz osiągnąć więcej – zobacz stronę poświęconą wytryskowi) zawiera około 100 mln plemników. To oznacza, że plemniki stanowią zaledwie 2-3% całej objętości spermy. Zadziwiające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *