Struktura jąder i wytrysku

Kanaliki nasienne, w których wytwarzane są plemniki biegną w górę do jąder i najądrzy, które magazynują plemniki na średnio 2 do 11 dni, choć plemniki mogą przeżyć w nich nawet do dwóch tygodni. (Po upływie około dwóch tygodni abstynencji plemniki wydalane są wraz z moczem.) Różne wydzieliny utrzymują plemniki przy życiu w najądrzach, ale mniej aktywne niż po wytrysku. Nasienie składa się z plemników z najądrzy oraz wydzielin różnorodnych gruczołów. Podczas pobudzenia i wytrysku wydzieliny te wydostają się z gruczołów Cowpera (inaczej gruczołów opuszkowo-cewkowych), następnie przez prostatę i najądrza, na końcu kanaliki nasienne. Gruczoły Cowpera produkują wydzielinę, która neutralizuje urynę czy kwaśne środowisko pęcherza; najądrza i prostata dodają plemniki i enzymy, a na końcu kanaliki nasienne kurczą się i wyrzucają z siebie znaczną ilość płynu i plemników. Ejakulat jest mieszaniną plemników, cynku, kwasu cytrynowego, różnych enzymów, PSA i fruktozy. Początkowo mieszanina ta przesyłana jest do cewki moczowej wskutek działania współczulnego układu nerwowego, a następnie z wielką siłą wyrzucana z ciała w momencie wytrysku dzięki skurczom mięśni opuszkowo-jamistym znajdującym się u podstawy penisa i przewodu moczowego.

Po wytrysku nasienie gęstnieje, następnie po jakimś czasie znów staje się płynne (w ciągu 20-30 minut). Droga plemników wzdłuż kobiecych dróg rodnych i jajowodu do komórki jajowej zaczyna się od momentu, gdy zgęstniałe nasienie upłynnia się w pochwie kobiety. Plemniki zaczynają przemieszczać się w górę pochwy, do szyjki macicy. Szyjka macicy wydziela śluz, którego jedną z funkcji jest zatrzymanie anormalnych plemników, choć niektóre pary mają problem z poczęciem dziecka, ponieważ śluz kobiety zatrzymuje również zdrowe plemniki. Obecność proglastadyny w męskiej spermie ma ogromny wpływ na drogi rodne kobiety, wywołując ruchy sprzyjające przemieszczaniu się plemników w górę macicy. Twierdzi się również, że orgazm kobiety ma znaczny wpływ sprzyjający zapłodnieniu, ponieważ wspomaga przemieszczanie się plemników do macicy – jest na ten temat odniesienie w „teorii zasysania”, opisywanej poniżej. Gdy już nasienie znajdzie się w macicy, plemniki muszą dotrzeć do jajowodu, zanim będą mogły zapłodnić komórkę jajową: są dowody na to, że skład płynów w układzie rozrodczym kobiety jest taki, że wyłącznie w czasie owulacji pozwala on plemnikom swobodnie wpłynąć do jajowodów. Tak czy inaczej z około 40 milionów plemników, które dostaną się do pochwy podczas wytrysku, zaledwie około 200 dotrze do jajowodów i będzie miało szansę zapłodnić komórkę jajową. To naprawdę ostra rywalizacja! Nawet jeśli dotrą do komórki jajowej muszą jeszcze spenetrować komórkę jajową, co zgodnie z badaniami wymaga od nich jeszcze większej siły, niż podczas podróży w górę dróg rodnych kobiety. Jeśli plemnikom zabraknie energii, nie uda im się przebić osłonki. Jest wiele powodów męskiej niepłodności, ale można dodać, że trudności przy samym zapłodnieniu, które wymaga złożonej reakcji chemicznej o wielu etapach, jest podstawową przyczyną.

Po tym, jak plemnik dostanie się do komórki jajowej, a materiał genetyczny męski i żeński wymieszają się, by przywrócić 23 pary chromosomów, które będą niosły całe dziedzictwo genetyczne potomka, zapłodnione jajo przemieszcza się do macicy. Spędza tam 3 dni zanim zagnieździ się w ścianie macicy, co ma miejsce około 6-7 dni po zapłodnieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *