Choroba Peyroniego

Mężczyźni cierpiący na Chorobę Peyroniego zwykle szukają porady lekarskiej z uwagi na ból lub skrzywienie członka podczas erekcji, wywołane stanem zapalnych i narastaniem tkanki bliznowatej w błonie białawej.
Francois de la Peyronie, chirurg Ludwika XIV, króla Francji, jako pierwszy zbadał tę chorobę i opisał metody jej leczenia w 1743 roku.

Choroba Peyroniego najczęściej rozwija się około 55 roku życia. Mężczyzna może urodzić się ze skrzywionym penisem, wówczas nie jest to objaw choroby Peyroniego. Rozwój choroby może być różny – jedynie niewielka część chorych mężczyzn nie jest w stanie prowadzić życia seksualnego. Choroba Peyroniego wpływa wprawdzie na mechanizm erekcji (osłabia twardość penisa), ale rzadko powoduje impotencję. Choroba Peyroniego nie jest schorzeniem powszechnym, dotyka zaledwie 1-3 mężczyzn na stu.

Poprzez wykrzywienie penisa, Choroba Peyroniego może zmienić kształt penisa w stanie erekcji także na inne sposoby: może wywołać karby, zmniejszyć średnicę penisa lub jego długość. Choroba Peyroniego posiada silny wpływ na stan psychiczny chorego mężczyzny.Niektóre przypadki choroby są łagodne, a samo schorzenie ustępuje bez leczenia w ciągu roku od wystąpienia.Większość przypadków pozostawia po sobie pewien stopień trwałego skrzywienia penisa. Symptomem schorzenia są zauważalne wybrzuszenia lub płytki na penisie. W przeciwieństwie do częstych obaw nie jest to rodzaj nowotworu, nie jest też powiązana z poziomem cholesterolu w organizmie.

Choroba Peyroniego może występować rodzinnie, jednak nie wydaje się być schorzeniem dziedzicznym.
Schorzenie to nie jest powiązanie z poważnymi zaburzeniami całego organizmu. U 10-20% mężczyzn tkanka bliznowata pojawia się również bądź to na dłoniach (przykurcze Dypuytrena), bądź na stopach.
Celem leczenia choroby Peyroniego jest zachowanie funkcji seksualnych. W niektórych przypadkach zdobycie wiedzy na temat schorzenia i wsparcie dla pacjenta jest wystarczające. Bardzo rzadko wymagana jest interwencja chirurgiczna w przypadkach, gdy długotrwała deformacja uniemożliwia odbycie stosunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *